Від Енгельгард-Василівської волості до Запорізького старостату (станом на 2020 рік)

 https://www.youtube.com/Коновець-Поплавська


Село Василівка,  чи не найстаріше на Софіївщині, почало свою історію у 1759 році.  Спочатку там проживало 17 осіб, та коли   генерал Василь Енгельгардт (1755—1828) побудував на правому березі річки 20 дворів, церкву та  два вітряки,  то село отримало назву Енгельгардт-Василівка і туди почали переселятися люди з Черкащини, Полтавщини та інших областей Російської імперії.

До 1917 року у Верхньодніпровському повіті були як Софіївська, так і Енгельгардт-Василівська волості. Та  1 липня 1958 р. село увійшло до складу Софіївського району. У 1964 року Василівка була перейменована на Запорізьке, але Січ знаходилася  звідти далеченько, тож і досі старожили та всі причетні  називають село за старою назвою.

 До 2015 року органом місцевого самоврядування була Запорізька сільська рада.  З  початком  децентралізації  замість неї  був  створений  Запорізький старостинський округ, який   охоплює  села Запорізьке та Братське. 

На місцевих виборах 2015 року старостою тут обрали Демченко Тетяну Володимирівну,   секретарем  стала  Чумак Світлана Миколаївна.

Загальна кількість населення Запорізького старостату на 01.02.2020  р. складала 544  особи, з них:

 99 пенсіонерів і  120 дітей до 18 років;  

261 жінка та 283 чоловіки;

401 людина проживає  у Запорізькому і 143 у Братському.

Запорізьке розташовано у 12 кілометрах, а Братське в 17 км  від смт Софіївка, тож за адміністративними і послугами (реєстрація народження, шлюбу, смерті тощо) мешканцям округу не доводиться далеко їхати.  Староста на місці вчиняє нотаріальні дії (засвідчує заповіти, документи на майно, землю тощо),   а також провадить реєстрацію за містом проживання.  

Щодо інфраструктури, то вона в старостаті  досить розвинена.  Працює  школа, побудована ще у 1914 році.  Наразі це  - Запорізька філія Софіївської опорної ЗОШ І-ІІІ ступенів. Директор – Хоружевський Григорій Миколайович,  неодноразово нагороджений  грамотами відділу освіти за високий рівень роботи. Він приймає активну участь у житті села і доклав чимало зусиль,  щоб скласти детальну історію школи. Проектна потужність закладу –  140 учнів, та навчаються тут 87 дітей.   Школярів  з Ленінського шляху, Братська та Софіївки доставляє  автобус.  Вчителів – 14,   переважно с Софіївки, але викладають і місцеві педагоги: Чорна Ірина Петрівна (зарубіжна література), Романенко Алла Григорівна (біологія, хімія), Ковтун Ірина Вікторівна (вчитель початкових класів), Малохатько Надія Володимирівна (фізична культура), Демченко Аліна Євгеніївна (педагог-організатор).

У Запорізькому функціонує  крамниця, що торгує продовольчими та промисловими товарами. ФОП Дмитренко Олександр Олександрович орендує споруду у Вишневого сільського споживчого товариства (сільпо) від Дніпропетровської споживспілки, яка на диво досі існує. У Братське товари доставляє  пересувна лавка.

Зв’язок зі світом мешканці старостату здійснюють через інтернет провайдера Prosto.net.  На пересувному  відділенні поштового зв’язку можна отримати по суботам кореспонденцію та періодичні видання, зокрема  газету «Вісті Софіївщини»,  щоб своєчасно дізнаватися про свіжі новини в районі.

Є чим зайнятися і після роботи. У кожному селі є свій власний заклад культури, що  дуже важливо для сільської місцевості. Клуб – це місце де мешканці  спілкуються, провадять разом вільний час, обговорюють проблеми громади. Запорізький сільський клуб побудований у   1967 році.  Його керівник Ульшина Надія Олександрівна працює тут  з 2009 року. В тісному зв’язку з нею провадить культурні заходи і директорка  Запорізької сільської бібліотеки  Горєлова Юлія Володимирівна.    План завдань і заходів  Запорізького старостинського округу досить щільний і  серед іншого включає 16 святкувань на рік: Івана Купала, День села, День людей похилого віку та інші. На День незалежності  запрошують  Віталія Івановича і Антоніну Петрівну  - батьків воїна-героя АТО Романа Берези (1988-2014), щоб згадати всією громадою про героїчний, самовідданий вчинок їх сина, який з перших днів війни став на захист нашої країни від російських окупантів.    

У клубі працює дитячий гурток аматорів художнього слова, а також театральна студія, де розігруються уривки з українських п’єс гумористичного напрямку – «Фараони» та інші.  Щодо стану будівлі клубу, то піввіковий зал на 136 місць  звичайно потребує капітального ремонту. Унікальна ліпнина на стелі, панелі з деревини, крісла вже занепадають тож ремонт будівлі є   у планах Софіївської ОТГ.

У Братському – свій клуб, який відновив свою діяльність два роки тому.  Наразі тут провадиться його косметичне відновлення. Керівник Гуріна Ірина Анатоліївна  підтримує у Братському культурне життя. Зокрема вона веде гурток вишивання бісером. Також братчане провадять свята разом, а як збираються разом, то без пісень і танців не обходиться.  В клубі є актовий зал на 50-60 місць. Коли його відремонтують, то це дозволить  провадити і концерти. 

Чого не вистачає, так це музею.  В селі за 260 років накопичилося багато інформації про минулі події. Та наразі історичні матеріали розпорошені. Частина знаходиться  у школі, щось  у бібліотеці, щось у офісі старости,  дещо у Софіївському історико-краєзнавчому музеї.  А бажано все це зібрати в одному місці.  Матеріалу  про перебіг подій у Запорізькому та Братському  вистачить не на одну екскурсію. Є про що розказати, і наша газета долучиться до цього. 

Також нема  дитячого садочка.  За статистикою у старостаті налічується 34 малечі до 5 років і є потенційне приміщення.   Відсутній  і фельдшерсько-акушерський пункт (ФАП),  для якого є кадри, готові приступитися до роботи. Нема і  аптеки.  А найближча церква Дніпропетровської єпархії ПЦУ Храм святої рівноапостольної Марії Магдалини знаходиться у 30 км в с. Вакулове (протоієрей  Микола Бурятник).

Щодо працевлаштування, то  багато людей їздять заробляти на хліб у Софіївку та  Кривий Ріг. Крім адміністративних посад, роботу дають фермерські господарства :           СФГ «ВАСИЛИК» (керівник Василик Сергій Михайлович),  ФГ "АГРО-ЛІДЕР С" (керівник Хіманіч Сергій Сергійович),    "АГРО МАКСІМУС" (керівник Хіманіч Сергій Михайлович),  ТОВ "ПОБЄДА-АГРО" (керівник Демченко Олександр Володимирович),  ФГ "ЗІРКА ПЛЮС (керівник Тарасенко Олександр Іванович), ФГ "УЛЬШИН" (керівник Ульшин Анатолій Іванович),  СФГ "СКІФЯНКА" (керівник Білоножко Ірина Миколаївна).

Фермери виручають з  технікою,  робочою силою тощо. Серед іншого – вирівняли землю під зупинку автобуса,  допомагають в  організації свят.  За це їм від громади подяка у вигляді грамот, шанування  на загальних зборах і  торжествах.

З транспортом справи  поганенькі. Дорога обласного значення від траси Дніпро-Кривий Ріг  знаходиться у незадовільному стані. Є автобусний маршрут, але він   курсує  щонеділі по четвергах, щоб привезти людей на базар у Софіївку і назад. В інших випадках – таксі, пішки, велосипед, власна чи сусідська автівка.

Якщо підвести підсумок діяльності Запорізького старостату в умовах децентралізації, то досягнення  такі:

1.       Завершено роботи,  які розпочала Запорізька сільська рада під головуванням  Лідії Миколаївни Демченко:

а) по вуличному освітленню в 2016 році у Запорізькому, а в 2017 у Братському;

б) у 2018-2019 роках прокладений водогін у Запорізькому;

2.      У Запорізькому між школою і клубом встановлена дитячий майданчик;

3.      Споруджені  зупинки в Братському та Запорізькому;

4.      Провадиться ремонт приміщення старости, покращення його естетичного вигляду;

5.      В школі проведена заміна вікон і дверей (у 2017 році).

В найближчих планах  - прокласти водогін у Братському, провести ремонт у клубах.

Депутат від Запорізького старостинського округу  Сергій Михайлович Василик каже, що транспорт, вода та дороги – це три нагальні питання в окрузі.  З дорогами обласного  значення постійно виходять на Дніпропетровську облдержадміністрацію.  Вода не завжди доходить на кінцеві пункти через недостатній тиск. З громадським транспортом проблема, бо перевізники вважають маршрут  у Запорізьке та Братське нерентабельним. Як керівник ФГ Сергій Михайлович говорить, що для нього реальна  проблема – це брак  кваліфікованих кадрів, зокрема трактористів. Молодь має за краще шукати роботу у Криворізьких супермаркетах охоронцями чи вантажниками,  ніж опановувати  спеціальності, які потребують фаховості. 

Новий інструмент, який дала реформа децентралізації – бюджет участі, за допомогою якого  мешканці шляхом голосування, незалежно від бажання чиновників та депутатів, мають можливість самостійно обрати куди витрачати частину коштів бюджету Софіївської ОТГ.   З  реалізованих  у 2019 році через бюджет участі проектів у Запорізькому окрузі -  спорудження зупинок (автор проекту Чумак С.М.)   Староста Демченко Т.В. таким чином набула екран, два обігрівачі UFO і проектор для клубу.  З поки що  нереалізованих проектів – «Створення рекреаційної зони відпочинку загальногромадського призначення в с. Запорізьке» (автор  Демченко Аліна Євгеніївна), а також «Відкритий молодіжний креативний простір для молоді Запорізького старостинського округу» (автор: Демченко Тетяна Володимирівна).

            Але  тут важливо розуміти, що будь-який мешканець може подати проект, пов’язаний з покращенням життя у своєму  селі, взяти участь у конкурсі, перемогти в голосуванні і спостерігати за тим, як його задум реалізується.  Софіївська ОТГ кожний рік оголошує  про початок нового циклу «Бюджет участі» і щойно закінчилося подання проектів на наступний рік.

Доцільно приходити до старости не лише з порадами та настановами. Значно цікавіше і корисніше  вчитися втілювати свої власні ідеї у конкретні проекти, шукати для них  фінансування  у вигляді грантів, благодійних внесків, дарунків тощо. Саме така активність і  є гарантією успішного розвитку громади.    Для вирішення такої  справи   є принаймні наступні шляхи фінансування:

 а) подання проекту  до  Софіївської ОТГ,

б) звернення за допомогою до депутата районної та обласної ради;

в) пошук грантових програм та оголошених в їх рамках конкурсів (як це зробила  Апостолівська ОТГ, яка облаштувала дитячі майданчики за  допомогою   Агентства США з міжнародного розвитку USAID за програмою DOBRE https://decentralization.gov.ua/news/7915);

г) зібрати гроші самостійно, і  повідомити про це Софіївську ОТГ, щоб це було  враховано при майбутньому розподілі коштів, адже  таким чином економляться  кошти ОТГ.

Староста Тетяна Демченко  вважає, що було б добре, якби  загальні питання розв’язувалися гуртом, а кожен мешканець Запорізького і Братського   відчував себе відповідальною  частинкою громади і охоче долучався  до спільних справ, приймав активну учать у житті села не тільки на святах, а і у вирішенні повсякденних проблем. «Це наше село і ніхто за нас не  зробить», – підкреслює Тетяна Володимирівна. 

Голова Софіївської ОТГ Петро Юрійович Сегедій чудово обізнаний  про все, що діється  і вважає, що після приєднання до  Софіївської сільської ради Запорізький старостат отримав максимум уваги. Значний успіх в тому, що проведений водогін.  Щоб тиску вистачало на  всіх ділянках – для цього будуть проведені додаткові роботи. Петро Юрійович сподівається, що громада відчула зміни на краще. Щодо дитячого садочка, то поки що це питання, на жаль,  не стоїть на порядку денному.  Діточок відповідного віку замало, щоб завантажити мінімальний для такого  закладу   штат  в  15 осіб.  Стосовно ФАП, тут ситуація інша. Роботу ФАПу свого часу було припинено  Софіївським районним центром первинної медико-санітарної допомоги" Софіївської районної ради.  Тож тепер  Софіївській  ОТГ доводиться ставить перед собою питання   про відновлення  діяльності пунктів першої невідкладної медичної допомоги.

Підсумовуючі процес децентралізації у  Запорізькому старостинському окрузі відзначимо, що є  кадри, є інфраструктура, є плани, є майбутнє.  Мешканці Запорізького та Братського зробили у 2015 році вірний крок, вирішивши приєднатися до Софііївської ОТГ. Але не у всьому треба покладатися  на старосту, голову ОТГ, фермерів та депутатів. Підвищення життєвого рівню   громади залежить від активності кожного її мешканця  і їх  зацікавленості у змінах на краще.

 

Ірина Коновець-Поплавська

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар